12/30/2012

1. sınıflara rehberlik var mı

1. sınıflar rehberlik dersi (saati) işleyecek mi?

Rehberlik, çocuğa ayna tutmaktır.


       Bu konuda yaptığım araştırma sonucu ne öğretmenler, ne okul yöneticileri ne de eğitim denetmenleri arasında bir görüş birliğine rastlamadım. Yazının 2. maddesi başka diyor, 3. maddesi başka diyor. Eğitim işgörenleri bu denli farklı düşünürken bir tek bakanlığın ne kastettiği belli değil. 
       Eğer 3. madde 1. ve 5. sınıfları kapsıyorsa 1. ve 5. sınıf öğretmenleri bir zaman uydurup neler yapacak? 
       İkinci bir konu eğer zaman bulunup rehberlik işlenecekse 5. sınıflar zaten haftalık 36 saat ders işliyor ve çok erken gelmekten veya çok geç çıkmaktan bu denli şikayet ederken hangi zamanda bu işler yapılacak?      
        Rehberlik saatine belki de en çok gereksinim duyulan sınıflar 1. ve 5. sınıflarken böyle bir karmaşaya düşülmesi çocuklara olumsuz yansıyacaktır. Tüm sınıfların haftalık ders saati 30 iken 5. sınıfların 36 olması başlı başına öğrenciler için bir sıkıntı iken, artı bir saat eklemek veya çocuğun teneffüsünü almak "rehberlik" olmamalı.
       Sadece 5. sınıflar için değil sıkıntı. 5-6 yaşındaki çocuklar günlük 6 saati zor geçiriyor. 

       Yine gördüğüm bir başka (belki iyi niyetli, belki kitabına uydurmak için) uygulama seçmeli ders saatinin birini Sosyal Etkinlik ve Rehberlik saati olarak ayrılması.  Herhangi bir dersi başka bir dersin yerine koymanın çok yanlış olacağını düşünüyorum.

       Sorunun tek çözümü bakanlığın uygulama ile ilgili olarak çözüm üretmesi. Eğer seçmeli derslerin bir saatini kullanın, o zaman böyle bir uygulamaya gidilir. Ayrıca 'ders çizelgesi' de değiştirilir. Ya da rehberlik diye bir şey olmayacak denir. Sorun ortadan kalkar. 

       Konu ile ilgili bakanlığın yazısına ulaşmak için TIKLA   

 


        
        
seo hosting - hosting